Levandule je polokeř s rozvětvenou, čtyřhrannou lodyhou vysokou do 60 cm. Listy jsou vstřícné, čárkovité, v mládí plstnaté. Květy mají modrou korunu a kalich, jsou také plstnaté, příjemně voní a mají nahořklou chuť. Kalich je trubkovitý a ochlupený. Plod je čtyřsemenná tvrdka s černými, lesklými semeny. Rostlina je medonosná. Kvete v červenci a v srpnu.
Původní je západní Středozemí, avšak pro potřeby farmaceutického a kosmetického průmyslu se v některých zemích pěstuje ve velkém. U nás se pěstuje jen zřídka v nejteplejších oblastech, patří však mezi oblíbené zahradní rostliny a je vhodná zejména do větších skalek.
K pěstování jsou nejvhodnější lehčí suché vápenité půdy v chráněných polohách teplejších oblastí, nejlépe na jižních svazích, kde jsou rostliny chráněny před vymrzáním. V příliš úrodných půdách vytvářejí rostliny mnoho listů na úkor květů. Aby rostlina bohatě kvetla, je nutno každým rokem větvičky ostříhat a udržovat kulturu v čistotě.
Květ levandule. Květy levandule sbíráme v době květu (červenec-srpen). Odřezáváme koncové klasy, které se suší ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 35 °C. Květy poté sdrhnemea prosejeme. Vysušená droga je modrá nebo fialovo modrá, příjemně voní a má hořkou chuť. Uskladňuje se na vzdušném, suchém a stinném místě.
Čerstvé i vysušené květy obsahují éterický olej (0,5-1 %). Nejvyšší obsah silice mají květy v době plného květu. Obsahují také okolo 10 % tříslovin. Silice obsahuje linalylacetát (30-60 %) a jiné linalylestery, bornylacetát aj.
Květy levandule mají zklidňující a mírně sedativní účinky při závratích, migréně, nespavosti, neurastenii, nervovém přetížení a hysterii. Používají se také jako spazmolytický prostředek při žaludečních, střevních a ledvinných kolikách. Droga účinkuje také žlučopudně při žlučníkové dyskinéze, větropudně při nadýmání a také diureticky. Éterický olej ve formě masáží má povzbuzující účinek a rozpuštěný v lihu se používá na masáže při revmatických bolestech a neuralgii. Ve formě koupelí se používá k léčbě neurózy a kožních chorob.Květy mají také baktericidní účinek
www.lecive-bylinky.celyden.cz
VN:F [1.9.2_1090]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Komentáře receptu

Webdesign: Kabris|NET